Розглядаються методи розрахунку та оптимізації з подовгастими елементами, що містять динамічні гасники коливань. Наведено дискретно-континуальні моделі динаміки таких колісних машин, як штанговий обприскувач з подовгастим штанговим елементом, пожежна машина з подовгастою драбиною. Отримано алгоритми зменшення вібрації подовгастих елементів машин. The paper deals with the methods of calculation and optimization of wheeled machines with elongated elements containing dynamic vibration absorbers. The discrete-continue models of wheeled machines dynamics such as boom-sprayer with elongated boom element, fire-engine with elongated must are offered. The algorithms for vibration decreasing of elongated machine elements are received.

Дівеєв Б. М. Розрахунок та оптимізація вібраційних властивостей машин з гнучкими подовгастими елементами з динамічними гасниками коливань / Б. М. Дівеєв, В. Я. Грицай, Т. Б. Коваль // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2008. – № 614 : Динаміка, міцність та проектування машин і приладів. – С. 82-87. – Бібліографія: 15 назв.