2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

Наведено результати досліджень часових параметрів одиниць мовного потоку для різних темпів мовлення. Проаналізовано закономірності темпоральних змін звуків української мови та їх складових частин. Виділено групи мовних елементів, які характеризуються спільністю темпоральних перетворень, викликаних зміною швидкості мовлення. Побудовано графіки, що відображають залежність відносної зміни тривалості елементів виділених груп від загального коефіцієнта зміни темпу.
The characteristics of the speech units duration have been specified for different pronunciation types. Time-scale transformation regularity of the Ukrainian voice phonemes sounding at different speech rates has been investigated. Six groups of oral speech elements are determined: stressed vowels, unstressed vowels, voiced consonants, unvoiced consonants, plosive stops and word-spacing pauses. The elements of specified groups are characterized by similar temporal transformations. Non-linear analytic functions presenting the relative temporal changes of sound duration have been plotted for every group.

Шпак З. Збереження природних темпоральних закономірностей у процесах сповільненого відтворення мовної інформації / З. Шпак, Ю. Рашкевич // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2003. — № 481 : Комп'ютерна інженерія та інформаційні технології. — С. 94–99. — (Методи й алгоритми сучасних інформаційних технологій).