Принципи та методи дослідження прав і свобод людини, її гідності

2021-06-01

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

Методологічні засади дослідження людської гідності в реалізації прав і свобод людини криються в об’єктивних законах природи й суспільства, об’єктивних закономірностях дійсності. Основний зміст цих об’єктивних законів полягає у методологічних характеристиках людської гідності, які випливають із природних закономірностей розвитку людини. Загалом методологія людської гідності полягає, на мою думку, в ордологічних, екзистенціальних, трансцендентальних установках із використанням міждисциплінарних методів та методики реалізації (дотримання, виконання, використання, ) прав і свобод. Дотримання, виконання, використання та застосування відіграють важливу роль у нашому повсякденному житті, адже ми стикаємось з ними щодня та користуємось ними, самі цього не усвідомлюючи. До основних методологічних принципів дослідження людської гідності належать: принцип об’єктивності, принцип детермінізму, принцип взаємозв’язку і взаємодії, принцип розвитку, зв’язок внутрішнього світу людини з її культурологічною діяльністю, віднаходження людиною себе самої, буттєвість, еволюційність тощо. Людська гідність ґрунтується також на принципі взаємозв’язку та взаємодії. Йдеться про взаємний зв’язок людини із Всесвітом, залежність людини від природних явищ і взаємодії людини і світу з обох сторін стосовно один одного. Між людиною і світом існує соціальна взаємодія, яка визначає ступінь людської гідності.
The methodological principles of the study of human dignity in the realization of human rights and freedoms lie in the objective laws of nature and society, the objective laws of capacity. The main content in these objective laws is the methodological characteristics of human dignity. These methodological characteristics follow from the natural laws of human development. In general, the methodology of human dignity can, in my opinion, in ordological, existential, transcendent institutions using interdisciplinary methods and techniques of realization (before the implementation, execution, use, application) of rights and freedoms. Before use, execution, use and application play an important role in our universal life, if we meet every day and can not communicate them. The main methodological principles of the study of human dignity include: the principle of objectivity, the principle of determinism, the principle of interconnection and interaction, the principle of development, the connection of the inner world of man with his culturological activity, finding himself, being, evolutionary, and so on. Human dignity is also based on the principle of interconnectedness and interaction. It is about the relationship of man with the universe, the dependence of man on natural phenomena and the interaction of man and the world on both sides in relation to each other. There is a social interaction between man and the world, which determines the degree of human dignity.

людська гідність, духовна екзистенція, методологічні засади, human dignity, spiritual existence, methodological principles

Щербай І. Принципи та методи дослідження прав і свобод людини, її гідності / Іванна Щербай // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2021. — № 2 (30). — С. 116–120.