Наукова спадщина засновника кібернетики Норберта Вінера

Розглянуто наукову спадщину видатного американського вченого, засновника кібернетики Норберта Вінера. Наведено його основні етапи життєвого шляху. У 2019 р. виповнюється 125 років від дня його народження і 55 років від дня його смерті. Все своє життя Норберт Вінер присвятив науковій роботі в таких видатних наукових центрах, як Гарвардський університет, Корнельський університет, Колумбійський університет, Массачусетський технологічний інститут та ін. Подано особливості наукового стилю Норберта Вінера та його ставлення до організації наукового пошуку. Проаналізовано внесок Норберта Вінера у зародження обчислювальної техніки. Наведено сформульовані Н. Вінером вимоги до обчислювальної машини, яких дотримувалися творці перших електронних обчислювальних машин. Оглянуто основні досягнення Н. Вінера, який плідно займався науковою роботою в багатьох галузях (математика, теоретична кібернетика, теорія управління, обчислювальна техніка та ін.). Одним із найбільших його досягнень є концепція та основні положення кібернетики, на якій основані майже всі сучасні галузі обчислювальної техніки та інформаційних технологій. Розглянуто наукові ідеї та гіпотези Норберта Вінера в галузі кібернетики та перспективи розвитку цих ідей у новій науково-технічній галузі – кіберфізичних систем.
The scientific heritage of the outstanding American scientist, the founder of cybernetics Norbert Wiener is considered in the article. The basic stages of the life path of Norbert Wiener are given. In 2019, 125 years will be celebrated since his birth and 55 years since his death. All his life, Norbert Wiener has devoted himself to scientific work at such prominent scientific centers as Harvard University, Cornell University, Columbia University, Massachusetts Institute of Technology, and other. The features of Norbert Wiener’s scientific style and his position about the organization of scientific search are considered. The contribution of Norbert Wiener to the origin of computer technology, which in his time was making its first steps, is analyzed. The requirements to the computing machine, formulated by N. Wiener, on which the creators of the first electronic computers were based are given. The main achievements of N. Wiener, which has been fruitfully engaged in scientific work in many fields (mathematics, theoretical cybernetics, control theory, computer engineering, etc.) are considered. One of his greatest achievements is the concept and basic principles of cybernetics, from which almost all modern branches of computer technology and information technology came out. The scientific ideas and hypotheses of Norbert Wiener in the field of cybernetics and prospects of development of these ideas in the new scientific and technical field – cyber-physical systems are describred.

Норберт Вінер, кібернетика, кіберфізична система, Norbert Wiener, cybernetics, cyber-physical system

Мельник А. О. Наукова спадщина засновника кібернетики Норберта Вінера / А. О. Мельник, В. А. Голембо, О. Ю. Бочкарьов // Комп’ютерні системи та мережі. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. — Том 1. — № 1. — С. 1–8.