Досліджено фізико-хімічні процеси структуроутворення, які відбуваються в поризованих матеріалах на основі лужної алюмосилікатної в'яжучої речовини та в поризованому бетоні на її основі. Показано, що процеси відбуваються за рахунок синтезу в складі продуктів гідратації низькоосновних гідросилікатів кальцію групи CSH(B) і цеолітоподібних новоутворень типу анальциму, цеоліту P, натроліту тощо, а після дегідратації - новоутворень, які представлені воластонітом, альбітом і безводними натрієвими алюмосилікатами. Показано, що такий склад новоутворень приводить до формування стабільної безусадкової структури штучного каменю як за нормальних умов тверднення і експлуатації, так і за дії підвищених температур. Physical and chemical processes of structurization which occur in porous materials on the basis of alkaline alumina silicate binders and in porous concrete on its basis are investigated. It is shown, that processes of structurization occur due to synthesis in structure of products of hydration low basic hydrosilicates of calcium of group CSH (B) and zeolitic new formation type analcite, zeolite 􀉊, natrolite and others, and the ambassador dehydration – new formation which are submitted wollastonite, albite and waterless sodium alumina silicate. It is shown, that such structure new formation results in formation stable nonshrinking structures of an artificial stone as under normal conditions hardening and operation, and at action of the raised temperatures.

Гузій С. Г. Особливості фізико-хімічних процесів структуроутворення вспіненних алюмосилікатних в’яжучих речовин і теплоізоляційних поризованих бетонів на їх основі / С. Г. Гузій // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2007. – № 602 : Теорія і практика будівництва. – С. 27–35. – Бібліографія: 33 назви.