Thumbnail Image

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Досліджено інтенсивність процесів пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) та окисної модифікації білків (ОМБ) новосинтезованих біологічно активних речовин – 3-амінокислотно-заміщених-2-(3,5-ди-трет-бутил-4-гідроксифеніл)-1,4-нафтохінонів (3a-д) та 3-хлоро-2-(3,5-ди-трет-бутил-4-гідроксифеніл)-1,4-нафтохінону (4). Порівняно їх активності з відомим антиоксидантом хіноїдної структури – кверцетином. Встановлено, що серед досліджуваних речовин [3-(3,5-ди-трет-бутил-4-гідроксифеніл)-1,4-діоксо-1,4- дигідронафтален-2-аміноїл]-бутиратна кислота (3б) проявила антиоксидантну активність у процесах ПОЛ та ОМБ. І навпаки, 1-[3-(3,5-ди-трет-бутил-4-гідроксифеніл)-1,4-діоксо-1,4-дигідронафтален-2-їл]-піролідин-2-карбонова кислота (3в) виявила сильні прооксидантні властивості за обома показниками оксидативного стресу. The intensity of lipid peroxidation (LPO) and oxidative modification of proteins (OMB) by newly synthesized biologically active 3-aminoacid-2-(3,5-di-tert-buthyl-4-hydroxyphenil)- 1,4-naphthoquinones (3a-д) and 3-chloro-2-(3,5-di-tert-buthyl-4-hydroxyphenil)-1,4-naphthoquinones (4) is studied. The comparison of their activities with known antioxidant – quercetin is made. It is established that among the test substances [3-(3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxyphenyl)-1,4-dioxo-1,4-dihydronaphtalen-2-aminoyl]-bytyric acid (3б) showed the most significant result of antioxidant activity in LPO and OMB. Instead, 1-[3-(3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxyphenyl)-1,4-dioxo-1,4-dihydronaphtalen-2-yl]-pyrrolidine-2-carboxyc acid (3в) revealed strong prooxidative properties for both indicators of oxidative stress.

антиоксидантна активність, 1,4-нафтохінон, просторово екранований фенол, амінокислоти, antioxidant activity, 1,4-naphthoquinonе, hindered phenol, amino acids

Дослідження антиоксидантної активності 3-амінокислотнозаміщених-2-(3,5-ди-трет-бутил-4-гідроксифеніл)-1,4-нафтохінонів / О. М. Фігурка, О. П. Ратушна, С. В. Хом’як, О. С. Яремкевич // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія: Хімія, технологія речовин та їх застосування : збірник наукових праць. – 2015. – № 812. – С. 205–209. – Бібліографія: 18 назв.

Endorsement

Review