On the gravitational potential energy of the Еarth

Для оцінювання гравітаційної потенціальної енергії Землі E використано 3D-розподіл густини еліпсоїдальної планети разом з його оцінкою точності. Саме використання останньої дало змогу виконати оцінювання E на основі лише радіального розподілу густини у вигляді її неперервних та кусково-неперервних моделей: Лежандра-Лапласа, Роша, Булларда і Гаусса. В результаті отримана нерівність для E з верхнею границею EH для однорідного розподілу і нижнею границею EGauss, яка відповідає розподілу Гаусса для густини Землі. Головні оцінки E дають гарне погодження з EGauss: як у випадку E, яке базується на моделі Роша з 6 головними стрибками густини, так і оцінки E, що відповідають 4 найпростішим моделям з одним стрибком густини на границі ядро-мантія. Для оценки гравитационной потенциальной энергии Земли E использовано 3D-распределение плотности внутри эллипсоидальной планеты совместно с ее оценкой точностью. Именно применение последней дало возможность выполнить оценивание E только на базе радиального распределения плотности в виде ее непрерывных и кусочно-непрерывных моделей: Лежандра-Лапласа, Роша, Булларда и Гаусса. В результате получено неравенство для E с верхним пределом EH для однородной планеты и нижним пределом EGauss, соответствующим Гауссовому распределению. Главные оценки E дают прекрасное согласование с EGauss, включая значение E, основанное на модели Роша с 6 главными скачками плотности внутри Земли, и оценки E, отвечающие простейшим 4 моделям с одним скачком на границе ядро-мантия.

Marchenko A. On the gravitational potential energy of the Еarth / A. Marchenko // Геодезія, картографія і аерофотознімання : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національний університет "Львівська політехніка" ; відповідальний редактор К. Р. Третяк. – Львів : Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – Випуск 69 : Присвячується 85-річчю від дня народження і 60-річчю науково-педагогічної діяльності у Львівській політехніці заслуженого діяча науки і техніки України, доктора технічних наук, професора Островського Аполлінарія Львовича. – С. 34–42. – Bibliography: 12 titles.