Вимірювальна техніка та метрологія

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/2123

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Analysis of the measurement quality indexes
    (Видавництво Львівської політехніки, 2018-02-26) Мотало, В. П.; Черешневська, А. А.; Motalo, Vasyl; Chereshnevska, Anzhelika; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто основні проблеми методології оцінювання якості вимірювань у контексті із упровадженням у метрологічну практику Міжнародного словника метрології VIM 3. Наведено узагальнене означення поняття “якість вимірювання” – це ступінь, до якого сукупність характеристик вимірювання (засобів вимірювань, методу і методики вимірювань, умов вимірювання і стану єдності вимірювань) задовольняє вимоги вимірювальної задачі щодо точності вимірювання, техніки безпеки, екологічних та інших чинників. Розглянуто номенклатуру показників якості вимірювань, яка у сучасній метрології не є остаточно встановленою і постійно змінюється та модернізується. Обґрунтовано доцільність роздільного аналізу показників якості вимірювання як процесу і показників якості результату вимірювання як продукту цього процесу. Здійснено аналіз і систематизацію показників, які, на думку авторів, найповніше характеризують якість вимірювань. Зокрема, це функціональні показники якості та показники ефективності процесу вимірювання і результату вимірювання, які розділено на дві групи. До першої групи зараховано показники, які характеризують якість процесу вимірювання загалом, а саме точність, правильність, прецизійність, повторюваність і відтворюваність вимірювань. До другої групи – показники, які характеризують якість результатів вимірювань, а саме метрологічну простежуваність, метрологічну порівнянність, метрологічну сумісність і достовірність результатів вимірювань. Запропоновано рекомендації щодо методології ефективного оцінювання якості вимірювань як одного із завдань забезпечення єдності вимірювань.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив випадкових відхилень у результатах вимірювань на непевність екстремальних спостережень
    (Видавництво Львівської політехніки, 2018-02-26) Дорожовець, М. М.; Бубела, І. В.; Національний університет «Львівська політехніка»; Державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (ДП НДІ «Система»), Україна
    Здійснено аналіз та кількісне оцінювання впливу випадкових відхилень у результатах вимірювань на розширену непевність екстремальних спостережень, які є критичними під час контролю якості багатьох різновидів продукції. Знайдено значення коефіцієнтів довірчих границь екстремального (мінімального) спостереження, залежно від комбінацій різних розподілів значень технологічного розкиду досліджуваного параметра (від зразка до зразка) та випадкових впливів, пов’язаних із самим вимірюванням цих параметрів. Подано результати досліджень для n = 5 кількості спостережень і таких комбінацій розподілів спостережень і випадкових відхилень: нормальний-рівномірний, рівномірний-рівномірний, рівномірний-нормальний за різного співвідношення їхніх стандартних відхилень складових. На підставі аналізу одержаних результатів зроблено висновки, що у разі нестачі інформації про розподіл випадкових впливів коефіцієнти для обчислення розширеної непевності з достатньою для практики точністю (декілька відсотків) можна взяти такими, як для нормального розподілу. Результати досліджень можна використовувати для опрацювання результатів вимірювань під час контролю параметрів якості продукції та виробів у промисловості, сільському господарстві та медицині.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методи і засоби вимірювання розподілу температури
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Озгович, Андрій; Панчук, Олена; Ozgovych, Andriy; Panchuk, Olena; Національний університет “Львівська політехніка”
    Проаналізовано методи вимірювання розподілу температури і можливості їх застосування у різних галузях. Наведено класифікацію методів і подано порівняльну характеристику переваг та недоліків. Зроблено висновок, що розвиток методів вимірювання температурного розподілу є актуальним завданням наукових досліджень, які дадуть змогу відкрити нові перспективи та розширити сфери застосування методів вимірювання розподілу температури.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фірма “IFM Electronic” – новий партнер кафедри інформаційно-вимірювальних технологій
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Машкова, Каміла; Ришковський, Олександр; Петровська, Ірина; Maschkova, Kamila; Ryshkovskyy, Oleksandr; Petrovska, Iryna; ІФМ “Електронік”; Національний університет “Львівська політехніка”
    Наведено короткий історичний огляд становлення фірми “IFM Electronic”, стисло подано номенклатуру продукції, яку вона випускає сьогодні. Описано деякі типи сенсорів, які випускає фірма. З використанням наданих сенсорів створено дев’ять лабораторних макетів в найсучаснішій навчально-дослідницької лабораторії первинних перетворювачів фізичних величин (сенсорів), які дадуть змогу унаочнити і покращити вивчення дисциплін “Методи та засоби вимірювання неелектричних величин і “Первинні вимірювальні перетворювачі”, ознайомити студентів напряму “Метрологія та інформаційно-вимірювальні технології” із сучасними високоточними сенсорами і широким діапазоном їх використання.