Computational Problems of Electrical Engineering

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12128

Науково-технічний журнал

Засновник і видавець Національний університет «Львівська політехніка». Виходить двічі на рік з 2011 року.

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 12
  • Thumbnail Image
    Item
    Алґебро-диференціальні рівняння нелінійного прохідного чотириполюсника
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Рижий, Тарас; Tchaban, Vasyl; Ryzhyi, Taras; Lviv Polytechnic National University
    Запропоновано метод формування алгебро-диференціальних рівнянь нелінійного прохідного активного чотириполюсника, які пов’язують між собою його незалежні полюсні струми і незалежні полярні напруги. Складність аналізу полягає у тому, що частина як внутрішніх, так і зовнішніх невідомих можуть перебувати під символом диференціювання. Стартовою інформацією для цього формування є спільні диференціальні рівняння системи внутрішніх та зовнішніх струмів і напруг. Метод продемонстровано на двох випадках формування відповідних алгебро-диференціальних рівнянь систем як таких, що утворені нелінійними двополюсними елементами. Аналіз істотно спрощується за наявности внутрішніх D-вироджень системи або суто резистивних кіл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теоретичне обґрунтування експериментального закону Фарадея
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    Фундаментальні закони природи поки що вдається встановити лише експериментально. До них належить і закон Фарадея про електромагнітну індукцію в математичному представленні як другий закон Максвелла електричного поля. Теоретично вивести його на підставі законів електродинаміки непосильно. Тож у роботі зроблено сміливу спробу теоретично одержати його аналог у гравітаційному полі, а вже відтак на підставі електромеханічних аналогій повернутися в електричне поле. Це успішно зроблено. Але виникла потреба математично реабілітувати самі електромеханічні аналогії, репутація яких постраждала через зворотну пролонгацію закону з електрики в гравітацію під назвою гравіто(електро)магнетизму. Таке заглиблення у світ двох дисциплін – електрики і механіки – корисне для поглибленого розуміння фізичних процесів, а заодно їх кількісного виявлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Differential Equations of a Nonlinear Multipolar Element
    (Видавництво Львівської політехніки, 2022-04-04) Василь, Чабан; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    Запропоновано метод формування нелінійних диференціальних рівнянь багатополюсного елемента, які пов’язують між собою його незалежні полюсні струми і незалежні полярні напруги. Складність аналізу полягає у тому, що частина як внутрішніх, так і зовнішніх невідомих можуть перебувати під символом диференціювання. Стартовою інформацією для цього формування є спільні диференціальні рівняння системи внутрішніх і зовнішніх струмів та напруг. Метод продемонстровано на випадку формування відповідних диференціальних рівнянь системи як такої, що утворена двополюсними елементами. Аналіз істотно спрощується за наявності внутрішніх D вироджень системи або резистивних кіл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Electrical Interaction of Electron-Proton Tandem
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    На основі адаптованого закону Кулона на випадок рухомих мас з урахуванням скінченної швидкости поширення електричного поля одержано диференціальні рівняння електромеханічного стану тандема “електронпротон”. Просимульовано реальні стани, а також низку нереальних перехідних станів захоплення електрона протоном на власну орбіту. Наперекір заборонам квантової фізики в полі мікросвіту введено математичне поняття електромеханічної чорної діри з радіусом 15 5.6358 10-= × emr на кшталт тієї, що існує в небесній механіці. Просимульовано перехідні процеси, що засвідчують колапс законів електрики і механіки за порогом r(t) < rem. З цього приводу розпочато дискусію.
  • Thumbnail Image
    Item
    Radial Component of Vortex Electric Field Force
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-05-05) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У статті одержані диференціальні рівняння руху електрично наладованих тіл у нерівномірному вихровому електричному полі у всіх можливих діапазонах швидкостей. У силовій взаємодії на додачу до двох компонентів – кулонівської і лоренцової сил – задіяно третій компонент досі невідомої сили. Цей компонент, як виявилося, відіграє вирішальну роль у динаміці руху. Рівняння записано у звичному 3D евклідовому просторі і фізичному часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладунку. На цій підставі просимульовано траєкторію руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованим сферичним тілом. Дано фізичну інтерпретацію одержаним математичним результатам, поданим у векторній і координатній формах. Приклади симуляції додано.
  • Thumbnail Image
    Item
    Loretz Force in Vortex Electric Field
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-02-24) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У наш час функції закону взаємодії рухомих наладованих тіл перебрала на себе цілковито теорія відносности, прикриваючись псевдогаслом про неспроможність перетворень Галілея. Усупереч цьому в статті адаптовано силу Лоренца на випадок рухомих ладунків у всеможливому діапазоні швидкостей у звиклих тривимірному Евклідовому просторі і часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладуну. На цій підставі просимульовано траєкторію вільного руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованимним сферичним тілом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Energy of motion
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2015) Tchaban, Vasyl
    It is shown that motion is accompanied by energy and co-energy, which are inseparable. In a linear media they are equal and can replace each other. In a nonlinear media they are different, and each of them executes its own functions. Universal expression for coenergy of the physical system is offered. The concept of kinetic energy in variation principles does not fit. Examples refer to the electromagnetic field and relativistic theory of gravitation. The paradox of transversal and longitudinal relativistic masses is refuted. Показано, що рух супроводжується енергією і коенергією, які невіддільні одна від одної. У лінійному середовищі вони дорівнюють одна одній, тому заступають одна одну. У нелінійному середовищі вони різні, і кожна з них виконує свої функції. Запропоновано універсальний вираз коенергії фізичної системи. Поняття кінетичної енергії у варіаційні принципи не вписується. Приклади стосуються електромагнетного поля і релятивістської теорії гравітації. Спростовано парадокс поперечної і поздовжньої релятивістських мас.
  • Thumbnail Image
    Item
    Derivatives of parameter matrices
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2014) Tchaban, Vasyl
    In the paper there is proposed a method of differentiation with respect to an argument of direct and inverse matrices of static and differential parameters through the derivative of static parameters; the method claims to be the simplest one. The method proposes, after finding the simplest derivative, to find three more complicated derivatives on the basis of formal matrix operations. The results may be used in the theory of parametric sensitivity of first and higher degrees. As an example, the direct and inverse matrices of static and differential inductances of a saturated three-phase induction motor are considered, provided that singlephase and three-phase power supply is applied. Запропоновано метод диференціювання за аргументом прямих та обернених матриць статичних і диференціальних параметрів. Його здійснюють через похідну матриці статичних параметрів як найпростішу і таку, що вважається заданою в нашому випадку. Метод аналізу полягає в тому, щоб через відому найпростішу похідну було можливо на підставі формальних матричних операцій знайти інші три складніші похідні. Одержані результати можна використати в теорії параметричної чутливости першого й вищих порядків. Як приклад розглянуто прямі й обернені матриці індуктивностей насиченого трифазного індукційного мотора за однофазного й трифазного живлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Circuit mathematical models of electric devices
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2014) Tchaban, Vasyl
    On the basis of the main laws of electromagnetic circuit theory we propose general approach to creating four concepts of circuit mathematical models of electrical devices. It is shown that by the same assumptions their discrete analogues are different. Owing to this idea, the real possibility to present differential equatons of industrial electrical devices (static and electromechanic ones) and the systems formed by them in the normalized Cauchy form is shown, which is very important for the analysis of the long-term processes. На підставі основних положень теорії електро-магнетних кіл, пропоновано загальний підхід до побудови чотирьох видів колових математичних моделей електротехнічних пристроїв, кожна з яких має своє призначення. Показано, що при однакових допущеннях їхні дискретні аналоги суттєво відрізняються. На цій підставі вперше отримано реальну можливість представити диференціальні рівняння промислових електротехнічних пристроїв (статичних і електромеханічних) та систем, що вони утворюють, у нормальній формі Коші, що дуже важливо для аналізу тривалих перехідних процесів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Symmetry of energy
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2013) Tchaban, Vasyl
    Based on the principle of symmetry, we propose a universal expression of the energy of physical system. If we accept a generalized coordinate as an argument, we come to potential energy; if we accept a generalized velocity as an argument, we come to kinetic co-energy. Here, like in the variational principle, the concept of kinetic energy does not work. The examples of application relate to electromagnetic fields, electro¬magnetic circuits, and mechanics of concentrated masses. Виходячи з принципу симетрії, запропоновано універсальний вираз енергії фізичної системи. Якщо прийняти за аргумент узагальнену координату, то приходимо до потенціальної енергії, якщо узагальнену швидкість, то - до кінетичної ко-енергії. Поняття кінетичної енергії тут, як і у варіаційних принципах, не діє. Приклади стосуються електромагнетного поля, електромагнетних кіл і механіки зосереджених мас. Концепції ко-енерії надається фізичне значення (характеристика).