Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Порівняльний аналіз систем тиристорний перетворювач напруги – асинхронний двигун із послідовним та паралельним коригуванням
    (Видавництво Львівської політехніки) Марущак, Я. Ю.; Павліш, В. П.; Marushchak, Ya.; Pavlish, V.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Здійснено порівняльний аналіз впливу координатних та параметричних збурень на динамічні характеристики систем підпорядкованого (послідовне коригування) та модального (паралельне коригування) регулювання стосовно електроприводу тиристорний перетворювач напруги – асинхронний двигун. Для цього забезпечено однаковість умов їх функціонування. Це насамперед синтез обох систем відповідно до однакових стандартних (біноміальних) форм, а також дія однакових параметричних та координатних збурень на системи. Синтезовано двоконтурну систему підпорядкованого та модального регулювання для електроприводу тиристорний перетворювач напруги – асинхронний двигун на основі біноміальної стандартної форми розподілу коренів характеристичного полінома. Для реалізації стандартної біноміальної форми в системі підпорядкованого регулювання використано метод узагальненого характеристичного полінома синтезу відповідних регуляторів. Здійснено симуляційні дослідження за умови дії керуючих впливів, а також наявності координатних і параметричних збурень в обох системах. Як координатні збурення розглянуто дію моменту статичного навантаження, а як параметричні збурення – відхилення параметрів регуляторів та моменту інерції від розрахункових значень у межах ±20 %. Електромеханічні системи з використанням асинхронних двигунів мають особливість, яка полягає у тому, що момент двигуна під час запуску не може перевищити значення критичного моменту. Оскільки синтез систем здійснено для лінеаризованої моделі, де не передбачено обмеження моменту, виконано перевірку динамічних процесів у реальній системі з обмеженням моменту за умови використання синтезованих регуляторів. Встановлено, що для швидкості двигуна стандартну біноміальну форму збережено для налаштувань на різну швидкодію. За результатами симуляційних досліджень синтезованих систем встановлено, що система модального регулювання має перевагу над системою підпорядкованого регулювання стосовно значення статичної похибки за умови дії параметричних збурень регуляторів. За всіма іншими динамічними показниками ці дві системи однакові.
  • Thumbnail Image
    Item
    Influence analysis of unstable zeroes and poles on the stability of the feedback systems
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-01-20) Марущак, Я. Ю.; Мороз, В. І.; Цяпа, В. Б.; Головач, І. Р.; Чупило, І.; Marushchak, Y.; Moroz, V.; Tsyapa, V.; Holovac, I.; Chupylo, I.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    З огляду на теорію автоматичного керування, не повинно бути різниці в поведінці між об'єктом, який задано набором передатних функцій, що відповідно поєднані між собою, так і реальним об'єктом, що відповідає такій теоретичній структурі зі заданими передавальними функціями. Відповідно до цього, проведено узагальнений аналіз гіпотези Отто Сміта стосовно показників стійкості в системах автоматичного керування з нестійкими нулями та полюсами передавальних функцій другого порядку. У зв'язку з тим, що поведінка більшості технічних об'єктів може бути описана передавальною функцією другого порядку, основний акцент зроблено саме на передатній функції зі знаменником (характеристичним рівнянням) другого порядку з нестійкими нулями і полюсами. У статті для опису використано як апарат передавальних функцій, так і структурні моделі відповідного рівня, що дало змогу зробити їхній опис наочним. Виконано узагальнений опис системи автоматичного керування другого порядку з від'ємним жорстким зворотним зв'язком. Для такої системи сформовано теоретичні критерії стійкості стосовно її параметрів на підставі необхідних і достатніх умов стійкості. На підставі узагальненого опису передавальною функцією другого порядку виконано дослідження систем автоматичного керування з різними варіантами розміщення на комплексній площині нестійких нулів і полюсів передавальної функції розімкнутої системи. Виклад матеріалу супроводжується численними прикладами, для яких розглянуто випадки передавальних функцій як з дійсними полюсами, так і з парою комплексно-спряжених полюсів. Для кожного наведеного в статті прикладу розглянуто випадок як розімкнутої системи, так і замкнутої системи з одиничним зворотним зв'язком. Обидва випадки для кожного прикладу проілюстровано графіками логарифмічних амплітудно-частотних і фазо-частотних характеристик і перехідною функцією. Проведені дослідження в статті проілюстровано графіками логарифмічних амплітудночастотних і фазо-частотних характеристик і перехідних функцій, які для кожного прикладу отримані з використанням математичних застосунків MATLAB (разом з бібліотекою Control System Toolbox) і Mathcad. За результатами проведених досліджень підтверджено висновки О. Сміта про відмінність у поведінці реальних фізичних систем з нестійкими нулями і полюсами та теоретично отриманими моделями з аналогічними передавальними функціями.
  • Thumbnail Image
    Item
    Робастна стійкість дробових електромеханічних систем
    (Видавництво Львівської політехніки, 2018-02-26) Марущак, Я. Ю.; Копчак, Б. Л.; Каша, Л. В.; Національний університет «Львівська політехніка»
    Розроблено інженерну методику визначення робастної стійкості для електро- механічних систем (ЕМС), які описано моделями дробового порядку. Проаналізовано динамічні ЕМС, які описано передавальними функціями з дробовим характеристичним поліномом з трьома членами. Проаналізовано стійкість таких систем з використанням комплексної площини Рімана. Встановлено взаємозв’язок між секторами, в яких можуть перебувати полюси дробової ЕМС, та станом таких систем з погляду стійкості та можливості їх фізичної реалізації. Тим самим встановлено, що робастну стійкість до параметричних збурень можна оцінити кутом сектора на площині Рімана fwі , тобто він може слугувати інформативним параметром робастності дробових ЕМС.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження електропривода «КЕМЕК», синтезованого методом узагальненого характеристичного полінома
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2003) Марущак, Я. Ю.; Копчак, Л. С.
    Наведені результати експериментальних досліджень типового електропривода “КЕМЕК”, регулятори якого налаштовані відповідно до результатів синтезу системи, методом узагальненого характеристичного полінома. При цьому і для статичної, і для астатичної системи отримано перехідні процеси заданої швидкодії, що є вищою, ніж при штатному налаштуванні електропривода. У такому електроприводі існує монотонний аперіодичний закон зміни швидкості двигуна. Results of experimental researches of the sample electric drive "КЕМЕК", regulators which one tuned according to results of synthesizing system by method of a generalized characteristic polynomial is reduced. Thus both for static, and for astatic the systems are obtained transient processes of given response rate, which one is higher, than at usual electric drive. In such electric drive the monotonic aperiodic law of speed of the motor engine takes place.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження САР одномасової системи, синтезованої методом узагальненого характеристичного полінома
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2000) Марущак, Я. Ю.; Кравцов, В.
    Проаналізовано вплив внутрішнього зворотного зв’язку за ЕРС на динамічні характеристики СПР одномасової системи, синтезованої методом узагальненого характеристичного полінома. Отримано вирази передавальних функцій регуляторів струму та швидкості при будь-яких співвідношеннях постійних часу електропривода.
  • Thumbnail Image
    Item
    Синтез двократно-інтегруючих систем підпорядкованого регулювання швидкості в електроприводі ТП-Д методом узагальненого характеристичного полінома
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2000) Марущак, Я. Ю.; Кушнір, А. П.
    Синтезовано параметри двократно-інтегруючої СПР в електроприводі ТП-Д, при яких забезпечується аперіодичний перехідний процес швидкості заданої швидкодії, а також відсутність статичної похибки швидкості при дії моменту статичного навантаження.
  • Thumbnail Image
    Item
    Синтез спостерігача для двомасової позиційної СМР переміщенням електродів з урахуванням нулів передавальної функції
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006) Марущак, Я. Ю.; Кушнір, А. П.
    Запропоновано методику синтезу спостерігачів з усуненням нулів передавальної функції модифікованим кореневим методом. Досліджено характеристики системи модального регулювання переміщенням електродів з таким спостерігачем. Результати дослідження показали, що цей спостерігач дає змогу покращити характеристики системи модального регулювання переміщенням електродів і, отже, зменшити дисперсію потужності дуг. The method of synthesis of observers with zero eliminate of transfer function by the modified root method is proposed. The performances of the modal control system for electrodes motion with such observer are researched. This observer allows to improve performances of the modal control systems for electrodes motion and, thus, decrease of dispersion of arc power.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості синтезу електромеханічних систем з пружними елементами і урахуванням дії дисипативних сил
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2002) Лозинський, О. Ю.; Марущак, Я. Ю.; Кушнір, А. П.
    Обгрунтовано необхідність дії дисипативних сил при синтезі двомасових систем автоматичного керування. Показано, що нехтування їх дією під час синтезу спричиняє відмінності динамічних характеристик реальних систем від очікування. The necessity of the account of operating dissipative forces at synthesizing two mass automatic control systems is justified. It is rotined that neglect of their operating during synthesizing results in difference of dynamic performances of real systems from anticipated.
  • Thumbnail Image
    Item
    Математична модель механізму переміщення електродів дугової сталеплавильної печі
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004) Лозинський, О. Ю.; Марущак, Я. Ю.; Кушнір, А. П.
    The mathematical model of the mechanism the shift of electrodes of arc of steel-melting furnaces is created. The given mode/ enables to analyze influencing of structural members of the mechanism the shift of on elastic vibrations of electrodes. The dynamics of movement of electrodes at miscellaneous constructions of electrode jib is studied.
  • Thumbnail Image
    Item
    Регулятори дробового порядку в системах підпорядкованого регулювання напруги автономного асинхронного генератора
    (Видавництво Львівської політехніки, 2013) Марущак, Я. Ю.; Копчак, Б. Л.; Копчак, Л. С.
    Проведені дослідження регуляторів дробового порядку в контурах системи підпорядкованого регулювання напруги асинхронного генератора шляхом математичного моделювання в середовищі MATLAB Simulink. Доказано доцільність застосування дробового ПІ-регулятора в контурі регулювання напруги генератора. Studies of fractional order controllers in the framework of slave induction generator voltage regulation by mathematical simulation in MATLAB Simulink have been conducted. The feasibility of fractional PI controller in the loop voltage control has been proved.