Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Innovative method of nitrification and denitrification on the example of wastewater treatment plant of Kolomyia
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-11-11) Попадюк, І. Ю.; Матлай, І. І.; Піцишин, Б. С.; Сидор, Т. А.; Popadiuk, Ihor; Matlai, Ivan; Pitsyshyn, Bohdan; Sydor, Taras; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Велика кількість каналізаційних очисних споруд України стикається з незадовільною роботою споруд біологічного очищення стічних вод. Основним заходом щодо підвищення якості очищення на очисних спорудах є переведення їх на технології видалення азоту і фосфору. В Україні відсутні сертифіковані схеми видалення біогенних елементів. На прикладі очисних споруд м. Коломия Івано-Франківської обл. показано один з варіантів вирішення цієї проблеми. Комунальні стічні води м. Коломиї за ступенем забрудненості за БСК20 і завислим речовинам належать до низькоконцентрованих. На основі аналізу наявних у світовій практиці технологічних схем нітри-, денітрифікації, вітчизняного досвіду в цій галузі та нормативних рекомендацій показав, що для умов КОС в м. Коломия, найдоцільніше впроваджувати модифікований процес Людчака–Етінгера, що реалізується в спорудах біоочистки через чергування аноксидної та аеробних зон та із застосуванням у зонах аерації комбінації завислих і іммобілізованих на інертних носіях культур мікроорганізмів (комбінація завислих і іммобілізованих на біоносіях мікробних ценозів необхідна для утримання в аеротенках активного біоматеріалу з урахуванням особливостей характеру забрудненості вхідних стічних вод). Для цього пропонують переобладнати однокоридорні аеротенки, що розташовані в складі двох блоків ємностей, як біореактори нітри-, денітрифікатори за допомогою створення в їхньому об’ємі зон із різними кисневими умовами. Стічні води після первинних відстійників і циркуляційний активний мул будуть надходити в першу аноксидну зону біореактора, що буде обладнана мішалками. Друга зона біореактора виконуватиме функцію аеробної і, відповідно із цим, обладнується сучасними системами аерації та масообміну. В аеробних зонах використовується комбінація завислого та прикріпленого на інертному завантаженні біоценозу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Discharge Coefficient of Broad-crested Weirs as a Function of the Relative Weir Height for Different Weir Lengths
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-03-23) Жук, В. М.; Матлай, І. І.; Попадюк, І. Ю.; Вовк, Л. І.; Регуш, В. А.; Zhuk, Volodymyr; Matlai, Ivan; Popadiuk, Ihor; Vovk, Lesya; Rehush, Vladyslav; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Водозливи з широким порогом (ВШП) часто використовують у гідротехнічному будівництві та у водному господарстві. Найскладнішим для визначення фактором, що впливає на пропускну здатність ВШП, є його коефіцієнт витрати. В українській інженерній практиці коефіцієнт витрати ВШП визначають як функцію відносної висоти водозливної стінки, тоді як найпоширеніші європейські методики – як функцію відносної ширини порогу. У роботі отримано експериментальні залежності коефіцієнта витрати ВШП прямокутного профілю з вертикальними вхідною та вихідною гранями без заокруглення ребер для відношення ширини порогу та висоти стінки d/Р = 2; 4. Порівняння отриманих результатів зі значеннями коефіцієнта витрати аналогічних ВШП за методами Куміна та Хагера вказує на те, що цей коефіцієнт залежить і від висоти стінки, і від ширини порогу. Отримано відповідні емпіричні степеневі залежності. За однакових значень відносної висоти порогу коефіцієнт витрати для ВШП зі співвідношенням d/Р = 4 є значимо менший, ніж для водозливу з d/Р = 2, що може бути пояснено суттєвішим впливом опору тертя для водозливу з більшою шириною порогу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розрахункова витрата дощових стічних вод для лінійних у плані басейнів стоку з постійним поздовжнім нахилом
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2011) Жук, В. М.; Матлай, І. І.
    Наведено огляд сучасних методів обчислення розрахункової витрати дощових стічних вод. Отримано залежність для визначення розрахункової витрати для лінійних у плані басейнів стоку з постійним поздовжнім нахилом для дощів постійної в часі інтенсивності при врахуванні змінної швидкості течії поверхневого потоку та зворотного зв’язку між часом концентрації і розрахунковою інтенсивністю дощу. The review of methods for peak discharge runoff calculation is presented. There are obtained formulas for the peak discharge calculation for linear watershed with the constant longitudinal slope for the constant rainfall intensity, taking into account the variable overland flow velocity and cross-dependence of the time of concentration and rainfall intensity.
  • Thumbnail Image
    Item
    Гідрографи притоку для дощів зі степеневим законом зміни інтенсивності та обернених трикутних в плані басейнів стоку
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2010) Матлай, І. І.; Жук, В. М.
    Виконано теоретичний аналіз та числовий експеримент щодо моделювання гідрографів притоку дощових стічних вод з обернених трикутних у плані басейнів стоку для дощів зі спадним степеневим законом зміни інтенсивності в часі. Отримано розрахункові залежності для обчислення часу ефективної та повної концентрації поверхневого стоку, а також відповідних витрат.The theoretical analysis and numeral experiment in relation to the design of stormwater hydrograph from the catchment with reverse triangular shape for rains with the descending power law of change of intensity in time is presented. Formula for calculation the effective time and full time of concentration of surface flow, and also proper charges is given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив початкової ламінарної ділянки на час поверхневої концентрації дощового стоку
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2009) Жук, В. М.; Матлай, І. І.; Бошота, В. В.
    Отримано нову аналітичну залежність часу поверхневої концентрації дощового стоку від інтенсивності дощу за об’ємом, протяжності, похилу та коефіцієнта шорсткості басейна стоку для дощів незмінної в часі інтенсивності з урахуванням початкової ділянки потоку з ламінарним режимом руху. New analytical equation for estimating the time of storm-water surface concentration depending the rain intensity, length, slope and roughness of the watershed is proposed. There were considered rains with constant intensities and was taken into account the initial laminar stage of the flow.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методи розрахунку об’єму дощового стоку
    (Видавництво Львівської політехніки, 2010) Жук, В. М.; Матлай, І. І.
    Виконано порівняльний аналіз методів розрахунку об’ємів дощових стічних вод. Запропоновано використання деяких положень методу порядкових кривих SCS USDA у вітчизняній інженерній практиці для підвищення точності під час визначення об’єму дощового стоку. The analysis of methods for calculating stormwater runoff is presented. It is proposed to use some conceptions of the USDA SCS Curve Number Method at the Ukrainian engineering practice for more precisely definition of the stormwater runoff.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методи розрахунку об’єму дощового стоку
    (Видавництво Львівської політехніки, 2010) Жук, В. М.; Матлай, І. І.
    Виконано порівняльний аналіз методів розрахунку об’ємів дощових стічних вод. Запропоновано використання деяких положень методу порядкових кривих SCS USDA у вітчизняній інженерній практиці для підвищення точності під час визначення об’єму дощового стоку. The analysis of methods for calculating stormwater runoff is presented. It is proposed to use some conceptions of the USDA SCS Curve Number Method at the Ukrainian engineering practice for more precisely definition of the stormwater runoff.
  • Thumbnail Image
    Item
    Гідрографи притоку дощових стічних вод за різних висотних схем басейнів стоку для дощів постійної в часі інтенсивності
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2008) Жук, В. М.; Попадюк, І. Ю.; Матлай, І. І.
    Виконано теоретичний аналіз залежності гідрографів притоку дощових стічних вод від висотної схеми басейна стоку. Отримано узагальнені гідрографи притоку дощових стічних вод з лінійних у плані басейнів стоку зі змінним по довжині похилом для дощів постійної в часі інтенсивності. Реалізований в режимі on-line фізичний експеримент дозволив отримати уточнені гідрографи притоку для співвідношення похилів 1/9 і 9. The theoretical analysis of dependence of run-off hydrographs of storm-water for the watersheds with different vertical shemes is fulfilled in this study. There are obtained the generalized storm-water hydrographs for the linear watersheds with the various slope shemes and for the constant intensity rains. Physical on-line experiment allowed to obtain the specified storm-water hydrographs in the range of the slope correlation from 1/9 to 9.
  • Thumbnail Image
    Item
    Час поверхневої концентрації дощового стоку з лінійних в плані басейнів стоку при зміні похилу за степеневим законом
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2009) Жук, В. М.; Матлай, І. І.
    Подано нову теоретично обґрунтовану методику гідравлічного розрахунку дощо- вого стоку для лінійних в плані басейнів стоку з поздовжнім похилом, який змінюється за степеневим законом. Отримано залежності для обчислення часу поверхневої кон- центрації як функції інтенсивності дощу, довжини басейна стоку, коефіцієнта шорсткості поверхні, середнього похилу та показника степеня в законі зміни похилу. New theoretical method of the storm-water hydraulic calculation for the linear catchments with the longitudinal slope, that changes corresponding to the degree law, is presented. There are obtained formulas for the calculation of overland flow time as function of rainfall intensity, flow length, Manning's roughness coefficient, average slope and index of degree in the law of slope changing.
  • Thumbnail Image
    Item
    Гідрографи притоку дощових стічних вод з радіальним у плані басейнів стоку при різній інтенсивності дощу
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2008) Жук, В. М.; Попадюк, І. Ю.; Матлай, І. І.
    Наведено результати теоретичного та експериментального досліджень залежності часу поверхневої концентрації та гідрографа притоку дощових стічних вод з радіальних у плані басейнів стоку від інтенсивності постійного в часі дощу. Отримані експериментальні результати добре узгоджуються із теоретичними залежностями. The results of theoretical and experimental investigation of the dependence of the surface concentration time and storm-water hydrographs for the radial watersheds from the rainfall intensity are presented in the paper. These experimental results are in the good accordance with theoretically substantiated dependencies.