Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Одержано гранульований цеолітокерамічний адсорбент типу 13Х гідротермальною обробкою глинистих матеріалів. Підготовано отриманий адсорбент для його використання як стаціонарної фази в газо-адсорбційній хроматографії. Визначено основні хроматографічні параметри та показано ефективність синтезованого цеоліткерамічного адсорбенту типу 13Х щодо розділення кисню, азоту та метану порівняно з літературними даними для аналогічних цеолітових стаціонарних фаз. Ефективність досліджуваного матеріалу, як сорбента для газової хроматографії, за критерієм висоти, еквівалентної теоретичній тарілці в 1,4 разу є кращою, ніж для молекулярних сит типу 13Х за даними літератури. Granulated zeolite ceramic adsorbent of type 13X was obtained by hydrothermal treatment of clay materials. Obtained adsorbent was prepared for usage as a stationary phase in gas-adsorption chromatography. Basic chromatographic parameters were determined and the efficiency was shown for the synthesized zeolite ceramic adsorbent type 13X on the separation of oxygen, nitrogen and methane in comparison with published data for similar zeolite stationary phases. The effectiveness of the material tested as a sorbent for gas chromatography for the criterion of height equivalent theoretical plate is 1.4 times better than the molecular sieve type 13H according to the literature.

глини, цеоліти, газова хроматографія, clay, zeolites, gas chromatography

Одержання з глинистих матеріалів гранульованого цеолітокерамічного адсорбенту типу 13X та його використання в газовій хроматографії / А. І. Чверенчук, І. В. Солоха, М. Г. Пона, І. П. Полюжин, А. М. Чернуха // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія: Хімія, технологія речовин та їх застосування : збірник наукових праць. – 2015. – № 812. – С. 83–94. – Бібліографія: 14 назв.