Humanitarian Vision

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/29583

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 12
  • Thumbnail Image
    Item
    Виборчі цензи як атрибут демократичних виборів
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-02-26) Бучин, Микола; Міщенко, Яна; Buchyn, Mykola; Mushchenko, Yana; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Проаналізовано суть виборчих цензів як однієї із складових загального виборчого права. Автори взяли за основу типологію виборчих цензів, яка передбачає їхній поділ на три основні групи: технічні, охоронні та дискримінаційні. Здійснено детальний аналіз виборчих цензів, які входять до кожної з трьох груп. Автори, аналізуючи виборчі цензи, розглядають обмеження виборчих прав громадян крізь призму проблеми їхньої трансформації у контексті демократизації суспільно-політичного ладу країн світу. Щодо активного виборчого права автори доводять доцільність застосування таких виборчих цензів, як віковий, громадянства, осілості та дієздатності. Водночас щодо пасивного виборчого права допустимим, на думку дослідників, є більш жорстке застосування виборчих обмежень, зокрема, службового, морального цензів, цензу освіченості та ін.
  • Thumbnail Image
    Item
    Politicalanalysis of the checks and balances system main elements
    (Видавництво Львівської політехніки, 2018-02-26) Забавська, Христина; Zabavska, Khrystyna; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто основні елементи системи стримувань та противаг – одного з індикаторів демократичного розвитку держави. Зважаючи на особливості сучасних політичних перетворень у світі, закцентовано на нових підходах до розуміння системи стримувань і противаг у політичному сенсі. На основі аналізу політичної практики демократичних держав показано основні риси елементів системи стримувань та противаг. Зважаючи на це, висвітлено основні параметри функціонування системи та описані проблеми, які можуть виникнути у разі функціонування кожного окремого елемента. Система стримувань і противаг вважається багатовимірним явищем. Основну увагу звернуто на функціональне наповнення системи стримувань і противаг, і наголошено, що її цілісне розуміння не може бути зведеним до суми її елементів. Підкреслено, що право вето, право законодавчої ініціативи, вотум недовіри, імпічмент, контрасигнація, призначення ключових посадових осіб є ключовими елементами системи стримувань і противаг. Проаналізовано їх основні особливості та роль, яку вони відіграють у функціонуванні системи. Наголошено, що українська практика функціонування системи стримувань та противаг має проблеми із законодавчим закріпленням та практичною реалізацією. На основі структурно-функціонального підходу доведено, що елементи системи стримувань і противаг є основною гарантією демократичного ладу.
  • Thumbnail Image
    Item
    System of checks and balances as an attribute of democracy: political analysis
    (Lviv Politechnic Publishing House, 2018-04-12) Забавська, Христина; Zabavska, Khrystyna; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто особливості системи стримувань і противаг як одного із атрибутів демократичного розвитку. Наголошено на нових підходах до розуміння системи стримувань і противаг у політичному контексті, враховуючи особливості сучасних політичних трансформацій, що наявні у світі. На основі аналізу політичної практики демократичних держав виокремлено основні риси системи та доведено, що вона є багатовимірним інститутом. Відповідно до цього виокремлено головні виміри функціонування системи стримувань і противаг та описано проблеми, які можуть виникати на кожному з цих рівнів. Доведено, що система стримувань і противаг є важливим елементом політичної системи. Описано низку важливих функцій, які система виконує у суспільстві. Проте головну увагу зосереджено на функціональному наповненні системи стримувань і противаг як атрибуту демократичного розвитку держави. Водночас наголошено, що система здатна розвиватись лише у тому суспільстві, де підтримуються принципи побудови демократії та верховенства права. Підкреслено, що в Україні потребують вирішення чимало проблем, пов’язаних з функціонуванням системи стримувань і противаг. На основі системного методу доведено, що система стримувань і противаг є одним із ключових елементів демократії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Becoming and development of ideas about the functioning of the checks and balances system
    (Lviv Politechnic Publishing House, 2017-10-25) Забавська, Христина; Zabavs’ka, Khrystyna; Національний університет “Львівська політехніка”
    Розглянуто основні історичні етапи становлення поглядів на систему стримувань і противаг. Виокремлено основні характеристики кожного з історичних періодів дослідження зазначеної проблематики. Відстежено еволюцію основних ідей щодо поділу влади та показано зміст системи стримувань і противаг як основної запоруки демократичного функціонування влади за умов республіканської форми правління. Виокремлено характерні особливості системи стримувань і противаг на практиці сучасних демократій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Політико-правовий статус і повноваження парламентської опозиції в країнах Вишеградської групи
    (Lviv Politechnic Publishing House, 2017-10-25) Кольцов, Віталій; Koltsov, Vitaliy; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського
    Проаналізовано і систематизовано політико-правовий статус та повноваження парламентської опозиції в країнах Вишеградської групи. Аргументовано, що для країн регіону, які є консолідованими і напівконсолідованими демократіями, властивий феномен конструктивної парламентської опозиції, роль і функції якої однак не тільки законодавчо не захищені, але й здебільшого не передбачені. Виявлено, що парламентська опозиція у країнах регіону зазвичай регулюється на підставі ідей і принципів політичної культури, демократичної толерантності і поваги до легітимних політичних і соціально-економічних розбіжностей.
  • Thumbnail Image
    Item
    Нові підходи до вивчення проблеми популізму (Рецензія на монографію Кіянки І. Б. Популізм в історії та сучасності: ідеологічні течії, рухи та політичні технології / Ірина Киянка. – Львів : Простір, 2016. – 366 c.)
    (Lviv Polytechnic Publishing House, 2016) Бучин, Микола; Національний університет “Львівська політехніка”
    Розглянуто проблеми популізму в контексті історичного та політичного розвитку систем та їхніх цінностей. Розкрито теоретичне розуміння популістських рухів та ідеологій. Всебічно досліджено питання популізму, починаючи від давніх до сучасних популістських демагогів. Показано історію народницького руху в Сполучених Штатах, популізм як варіант фашизму в Італії та Іспанії, популізм Румунії і його поширення в Центральній, Східній і Західній Європі. Чітко відображено дослідження поточного стану технології популізму як політичної боротьби. Наголошено, що монографічне дослідження є новим і важливим внеском у розвиток вітчизняної та зарубіжної політології. The author considers the problems of populism in the context of historical and political development of systems and their values. The research dwells on theoretical understanding of populist movements and ideologies. Populism issues ranging from ancient to contemporary populist demagogues is comprehensively shown. The history of the populist movement in the United States, populism as a variant of fascism in Italy and Spain, populism in Romania and its distribution in Central, Eastern and Western Europe are analysed. The book clearly reflects researches of the current state of technology populism as a political struggle. It is emphasised that monographic research is a new and important contribution into the development of national and foreign political science.
  • Thumbnail Image
    Item
    Українські праві радикальні партії після Революції гідності
    (Lviv Polytechnic Publishing House, 2016) Танчин, Ігор; Луцишин, Галина; Львівський обласний інститут післядипломної педагогічного освіти; Національний університет “Львівська політехніка”
    Досліджено особливості діяльності українських правих радикальних партій після Революції гідності, розглянуто їх основні ідеї, принципи та типології. Основну увагу звернено на аналіз таких партій: Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, “Правий сектор”, “Братство”, “Національний Корпус”. Зроблено висновок про те, що внаслідок Революції гідності та російської агресії відбулися суттєві зміни у національному самоусвідомленні великої частини громадян України, війна стала вирішальним фактором, який принципово змінив критерії української ідентичності. Праві радикальні партії, які орієнтуються на етнічний націоналізм, сьогодні не мають великої підтримки в українському суспільстві. The peculiarities of the activities of Ukrainian radical right-wing parties after the Revolution of Dignity are studied, their main ideas, principles and typology are considered. Among right-wing parties, there are moderate nationalists, so-called national democrats, represented by parties like the People’s Movement of Ukraine, the Ukrainian Republican Party, the Congress of Ukrainian Nationalists, etc. and national radicals such as the Ukrainian National Assembly-Ukrainian People’s Self-Defense (UNA-UNSO), the Social-National Party of Ukraine (later “Svoboda” (“Freedom”)) and others. The main attaintion is paid to the analysis of such right-wing parties as the Svoboda, the Right Sector, theBrotherhood, the National Corpus. In general, all the right-wing parties advocate for decisive changes in society and strengthening the Ukrainian state both in foreign and domestic policy. For this reason during the deep crisis which Ukraine is now experiencing, their popularity would have to be increasing. It is stated that right-wing parties in Ukraine are functioning in a fairly small electoral segment. It is bounded by the fact that in every society a number of people inclined to support radical actions is insignificant. The author conducts comparative analysis with activities of right-wing parties in Europe. In particular, the experience of France, where in the parliamentary elections of 2012 the “National Front” won 13.6 % of votes, the Austrian Party of Freedom that received 21.4 % of votes in the parliamentary race in 2013, the Hungarian ultra-national “Jobbik” that received 20.5 % of votes in the elections to the supreme legislative body of the country in 2014, and the nationalist “Greater Romania” that won 19.5 % of the votes in the parliamentary elections at the height of its popularity (in 2000). According to the estimates of analysts of the National Institute for Strategic Studies, the number of people in Ukraine willing to resort to drastic measures does not exceed 8%. It is concluded that the Revolution of Dignity and the Russian aggression have resulted in significant changes in national self-consciousness of a large part of Ukrainian citizens. The war was a decisive factor that fundamentally changed criteria of Ukrainian identity. The right-wing parties focused on ethnic nationalism now have little support in the society.
  • Thumbnail Image
    Item
    Правовий статус виборчих комісій в Україні
    (Lviv Polytechnic Publishing House, 2016) Бучин, Микола; Національний університет “Львівська політехніка”
    Розглянуто проблему правового статусу виборчих комісій в Україні. На основі аналізу українського виборчого законодавства показано такі аспекти правового статусу виборчих комісій, як термін їхньої діяльності, обсяг повноважень, правовий статус членів виборчих комісій тощо. The article analyses a problem of the legal status of election commissions in Ukraine as a condition of their independence. It dwells on such elements of the legal status of election commissions, as the right to issue regulations binding for both citizens and authorities; permanent nature of commissions at the national level; lack of opportunity for the authorities which form a commission to recall proposed representatives to electoral bodies and others. The electoral legislation of Ukraine which consolidates the legal status of election commissions is analyzed. Positive character of legal norms which enshrined permanent nature of the Central Election Commission of Ukraine in 1997 is emphasized. Gradual improvement and specification of the national electoral law regarding the scope of election commissions’ powers and legal status of decisions they take is shown. It is proved that the legal status and characteristics of commission members greatly influence the character of commission’s activity, its independence and effectiveness of functioning. Evolution of Ukrainian legal regulation of election commissions members’ status is shown. The problematic aspects of the legal regulation of election commissions’ status in Ukraine is outlined and the ways of improving the legislation in this area are suggested. The latest include: feasibility of establishing educational and age limitation for commission members, especially for their managerial staff; need in vocational training for all commission members and inclusion of competent people whose professional activity is tangent to elections; establishing of appropriate remuneration of election commissions members; need in ensuring safety of election commissions members in the context of the Russia-Ukraine war; need for reduction of tension and conflict among electoral commissions members, etc.
  • Thumbnail Image
    Item
    Політична стабільність: сутність та основні підходи до класифікації
    (Lviv Politechnic Publishing House, 2017-03-11) Яворський, Микола; Iavorskyi, Mykola; Національний університет “Львівська політехніка”
    Розглянуто проблему сутності та типів політичної стабільності. На основі теоретичного аналізу висвітлено основні особливості політичної стабільності та проаналізовано деякі авторські підходи до її класифікації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Політологічний аналіз основних методик вимірювання рівня демократії у світі
    (Lviv Politechnic Publіshing House, 2016) Бучин, Микола
    Розглянуто проблему вимірювання рівня демократичності політичного режиму країн світу. Проаналізовано як авторські підходи до визначення рівня демократії у світі, так і підходи та проекти міжнародних наукових та громадських установ. The problem of indexing with its important role in the study of democracy is emphasized which enables formalized approach to democracy and allows evaluating efficiency of political system transformation . The methodological approaches to indexing democracy are considered. Both the author’s approaches to determining the level of democracy in the world (the Ph. Cutright Index of Political Democracy, the K. Bollen Index of Political Democracy, the K. Herpfer Democracy Index) and approaches and projects of international scientific and public institutions (The Economist Intelligence Unit Democracy Index, the Freedom House project “Nations in Transit”, the Bertelsmann Foundation Transformation Index, the Index of Democratization created by scientists of the University of Helsinki led by T. Vanhanen, the “Political atlas of modernity” project carried out by the Moscow State Institute of International Relations led by A. Melville, approach to the development of criteria for a democratic regime by the International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA). Each of the approaches to defining of democracy was subjected to qualitative assessment, their positive and negative aspects, efficiency and level of results reliability were shown. The important role which democratic elections play in each of the methods of indexing democratic political regime was emphasized. It is assumed that formalized approach to democracy and determining its level can be applied to its attributive elements, in particular, to the institute of elections. This enables development of methodology for determining the democratic level of elections which is extremelly important since Ukrainian political science lacks such a methodology.