Комп'ютерні системи та мережі

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/2141

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 33
  • Thumbnail Image
    Item
    Наукова спадщина засновника кібернетики Норберта Вінера
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-01) Мельник, А. О.; Голембо, В. А.; Бочкарьов, О. Ю.; Melnyk, A.; Golembo, V.; Botchkaryov, A.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто наукову спадщину видатного американського вченого, засновника кібернетики Норберта Вінера. Наведено його основні етапи життєвого шляху. У 2019 р. виповнюється 125 років від дня його народження і 55 років від дня його смерті. Все своє життя Норберт Вінер присвятив науковій роботі в таких видатних наукових центрах, як Гарвардський університет, Корнельський університет, Колумбійський університет, Массачусетський технологічний інститут та ін. Подано особливості наукового стилю Норберта Вінера та його ставлення до організації наукового пошуку. Проаналізовано внесок Норберта Вінера у зародження обчислювальної техніки. Наведено сформульовані Н. Вінером вимоги до обчислювальної машини, яких дотримувалися творці перших електронних обчислювальних машин. Оглянуто основні досягнення Н. Вінера, який плідно займався науковою роботою в багатьох галузях (математика, теоретична кібернетика, теорія управління, обчислювальна техніка та ін.). Одним із найбільших його досягнень є концепція та основні положення кібернетики, на якій основані майже всі сучасні галузі обчислювальної техніки та інформаційних технологій. Розглянуто наукові ідеї та гіпотези Норберта Вінера в галузі кібернетики та перспективи розвитку цих ідей у новій науково-технічній галузі – кіберфізичних систем.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика проектування паралельного процесора на основі пам’яті з детермінованою вибіркою
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005-03-01) Мельник, А. О.; Сало, А. М.; Національний університет “Львівська політехніка”
    Запропонована методика проектування паралельного процесора на основі пам’яті з детермінованою вибіркою. Розглядаються етапи пошуку оптимальних параметрів процесора для заданого мовою С алгоритму.
  • Thumbnail Image
    Item
    Модифікований генетичний алгоритм для пошуку оптимальних рішень при проектуванні цифрових структур
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005-03-01) Колодчак, О. М.; Мельник, А. О.; Національний університет “Львівська політехніка”
    Запропоновано описання розробленого модифікованого генетичного алгоритму, що використовується у новому підході до пошуку оптимальних рішень при проектуванні цифрових структур підбиранням необхідних елементів бібліотеки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Поєднання моделей обчислень багатотипними ідентифікаторами компонентів комп’ютерних засобів
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2018-02-26) Мельник, А. О.; Melnyk, A.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто реалізовані в сучасних комп’ютерах моделі обчислень та відповідні їм типи архітектури комп’ютера, зокрема модель обчислень із паралельним впорядкованим доступом до даних і команд. Обґрунтовано твердження, що ідентифікація компонентів комп’ютерної системи та комп’ютерної програми, а також елементів даних покладено в основу моделі обчислень, реалізованої в комп’ютері. Поставлено проблему розширення та класифікації методів ідентифікації компонентів комп’ютерних засобів, а також проблему аналізу та розроблення методів поєднання моделей обчислень через спільне використання притаманних різним моделям методів. Наведено перелік дій, які потрібно виконати для того, щоб задати в комп’ютерній програмі порядок покрокового виконання алгоритму, а також доведено, що для організації їх виконання слугують ідентифікатори компонентів комп’ютерних засобів. Описано функції – ідентифікатори компонентів комп’ютерних засобів та визначено їхні типи. Визначено класифікаційні ознаки, за якими розрізняють ідентифікатори компонентів комп’ютерних засобів, та на їх основі проведено їх класифікацію поділом на такі типи: постійні або змінні; індивідуальні або групові; одиничні або множинні. Розроблено засади виконання ідентифікації компонентів комп’ютерних засобів названими типами ідентифікаторів та наведено приклади використання та поєднання моделей обчислень різнотипними ідентифікаторами компонентів комп’ютерних засобів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вбудована локальна комп’ютерна Wi-Fi мережа з конфігуруванням за допомогою технології Bluetooth
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Мельник, А. О.; Лихотоп, Д. В.; Гребеняк, А. В.; Melnyk, A. O.; Lykhotop, D. V.; Grebeniak, A. V.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розроблено та досліджено принципи побудови мобільної локальної мережі для кіберфізичних систем на базі мікропроцесорів з безкабельним інтерфейсом WI-FI, яка націлена на високушвидкість приймання–передавання даних між клієнтами, а також на кількість клієнтів до 16 на одну точку доступу, які є одночасно під’єднаними і мають можливість передавати дані. Зокрема, досліджено проблему організації комутації клієнтів мережі між собою. Запропоновано формати пакетів даних для пересилання від клієнта до клієнта за ідентифікатором, від клієнта до групи клієнтів одного типу, ідентифікації клієнта – для внесення повної інформації про пристрій, та налаштувань клієнта – для надсилання налаштувань конфігураційного файла клієнтові за ідентифікатором. Реалізовано функції для розділення “склеєних” пакетів під час пересилання, всіляких перевірок на цілісність пакета даних та правильність його формування. Запропоновано використовувати технологію Bluetooth Low Energy (BLE) як додатковий канал для конфігурації мережі, а саме: налаштування назви безкабельної мережі, паролю доступу, режимів функціонування модуля (автовизначення, точка доступу, станція), режимів шифрування, обмеження доступу з інших пристроїв, незалежно від налаштувань режиму роботи модуля в цей час. Розглянуто верхні рівні стека протоколів Bluetooth (GAP, GATT), специфікацію та основні аспекти для побудови пристрою на BLE. Розроблено додаток для ОС Android, який спрощує роботу з мережею та разом з нею утворює систему керування та моніторингу. Наведено приклад додатка, який є користувацьким інтерфейсом для конфігурування основних налаштувань мережі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Параметри системи макрокоманд для графічного прискорювача
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Мельник, А. О.; Козак, Н. Б.
    Визначено ключові параметри при генерації системи макрокоманд. Розглянуто залежності рівня прискорення і значень параметрів системи макрокоманд. The key parameters to generate macrocommand system are defined. The dependencies of acceleration and parameter values for macrocommand system are considered.
  • Thumbnail Image
    Item
    Оптимізаційне проектування спеціалізованих процесорів з використанням системи автоматичного синтезу та інструментальних засобів
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Мельник, А. О.; Майстренко, М. В.
    Досліджено ефективність застосування оптимізаційного проектування спеціалізованих процесорів з використанням системи автоматичного синтезу “Хамелеон” та інструментальних засобів фірми Altera, де під оптимізаційним проектуванням спеціалізованих процесорів розуміється синтез системою “Хамелеон” множини можливих варіантів їхніх програмних моделей, їх реалізація в ПЛІС, проведення порівняльного аналізу їх технічних характеристик та вибір оптимального варіанта за заданим критерієм. Для цього системою “Хамелеон” синтезовано множину паралельних процесорів 64-точкового та 128-точкового алгоритмуШПФ, проведено їх імплементацію у ПЛІС 5CSEMA5F31C6 фірми Altera та оцінено такі їхні характеристики: задіяні ресурси ПЛІС, продуктивність (максимальна частота роботи ПЛІС та час виконання алгоритму), а також споживану потужність. За результатами досліджень сформовано новий метод проектування спеціалізованих процесорів. An efficiency of the application-specific processors (ASP) optimization design using C2HDL Chameleon tool and Altera IDE is explored. ASP optimization design supposes to perform the following actions: the set of ASP IP cores synthesis, their FPGA implementation and comparative analysis, optimal version selection according to given criterion. The set of 64-point and 128-poimt FFT processors are synthesized for this by Chameleon system, they are implemented in 5CSEMA5F31C6 Altera FPGA and their characteristics are estimated: resource utilization, maximal frequency, data latency and power consumption. As the result the new method of ASP design is formed.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теорія алгоритмів і методи обчислень: новий курс
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2001) Мельник, А. О.; Черкаський, М. В.
    Порівнюються дві програми з теорії алгоритмів і методів обчислень для базового напрямку “Комп’ютерна інженерія”. Перша - один з початкових варіантів програми-рекомендації для університетів США, друга - апробована протягом трьох років програма Національного університету “Львівська політехніка”. Показані переваги і недоліки обох програм та запропоновано новий варіант програми. Обгрунтовано використання програмно-апаратної моделі алгоритму, наближеної до реальних комп’ютерних засобів. The algorithm theory and computational methods programs for base direction “Computer engineering” are compared. The original, recommended for the Universities in USA and the one proposed for National University “Lviv Polytechnic” and approbated three years. Advantages and disadvantages of both are discussed and new variant of the program is proposed. The benefit of the software/hardware model algorithm approach, approximate to real computing systems, is substantiated.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вимоги до продуктивності процесів шифрування симетричними блоковими алгоритмами
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2001) Коркішко, Т. А.; Мельник, А. О.
    Проаналізовано особливості структурної організації симетричних блокових алгоритмів шифрування (СБАШ). Здійснено оцінку складності виконання симетричних блокових алгоритмів шифрування у типових областях застосування. Сформульовані вимоги та запропоновано вираз для оцінки продуктивності багатоканального процесора СБАШ. Оцінено складність широко вживаних алгоритмів СБАШ та визначено області доцільного використання одноканальних процесорів СБАШ. Запропоновано створювати багатоканальні процесори СБАШ, вільних від недоліків, притаманних одноканальним процесорам. The analysis of the particularities of the symmetric block encryption algorithm (SBEA) structures is considered. The estimation of the complexity of these algorithms is provided for the typical usage areas. The requirements are formulated and an expression is proposed for the performance estimation of the multichannel SBEA processor. The complexity of the wide-used SBEA is estimated as well as the appropriate usage fields for the single-channel processors are defined. The creation of the multichannel SBEA processors is proposed, such the processors have no disadvantages that have single-channel processors.
  • Thumbnail Image
    Item
    Архітектура конвеєрного процесора дискретних вейвлітних перетворень
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2001) Ерметов, Ю. О.; Мельник, А. О.; Палій, С. О.
    Розглянуто алгоритм дискретного вейвлітного перетворення, основні проблеми, що виникають при його реалізації, а також запропонована архітектура процесора дискретних вейвлітних перетворень. The algorithm of discrete wavelet transform and main problems that arise during its applications are considered. The architecture of discrete wavelet transform processor is proposed.